Działalność Klubu SKARMAT jest wpierana finansowo ze środków GMINY MIASTA TORUŃ:
a także przez:stat4u
"Do Niepodległej przez historię Torunia" - Krajoznawcze MnO
2018-11-17
Toruń
Proponujemy Państwu spacer z mapą po miejscach w Toruniu, które nawiązują do czasów założenia miasta oraz wielu historycznych wydarzeń na przestrzeni jego dziejów. Trasa marszu będzie się zaczynała się w PIERNIKOWYM MIASTECZKU przy ul. Podmurnej 62, przebiegała przez Stare Miasto i kończyła również w PIERNIKOWYM MIASTECZKU. Będzie to zatem nie tylko spacer po ciekawych miejscach, ale także podróż w czasie od narodzin miasta do czasów współczesnych.

Na trasie naszego marszu uczestnicy będą korzystać z mapy Torunia, która powstała już w roku 1641 ( ! ) z opisem wybranych miejsc i obiektów.

Naszą imprezę polecamy wszystkim turystom, w tym także wszystkim osobom początkującym i mniej zaawansowanym w wędrówkach z mapą i to niezależnie od wieku; zapewniamy każdy znajdzie na tej trasie coś dla siebie niezależnie od wieku i stopnia znajomości historii Torunia.

Długość trasy wynosi ok. 3 - 4 km, zależnie od wybranego wariantu. Nie trzeba się obawiać pobłądzenia ponieważ trasa przebiega wyłącznie w obrębie starówki. Dlatego bez obawy będzie można się skupić na podziwianiu zabytków oraz pokonywaniu trasy z mapą w ręku.

Zasada uczestnictwa w marszach na orientację jest prosta i sprowadza się do przebycia trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi według dowolnej wybranej drogi.

Potwierdzanie obecności na punktach kontrolnych polega na dokonaniu odpowiedniego wpisu do karty startowej, który uczestnik wykonuje osobiście i dlatego potrzebny będzie na trasie długopis.

Na początku marszu będzie można uzyskać dodatkowe wyjaśnienia (w razie takiej potrzeby).

Zainteresowani historią, podróżami lub sztuką będą mogli w czasie pokonywania trasy zwiedzić 2 spośród trzech zaproponowanych muzeów: Muzeum Podróżników im. Tony Halika przy ul. Franciszkańskiej 9/11, Muzeum Historii Torunia (w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej 16) lub Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu (Kamienica Pod Gwiazdą ul. Rynek 35), w promocyjnej cenie 15 zł ( za dwa wybrane muzea).

Limit czasu na pokonanie trasy
jest ograniczony jedynie godziną zamknięcia mety (17.00) dlatego na trasie nie trzeba się śpieszyć korzystając po drodze z zaproponowanych, albo oferowanych w tym dniu w Toruniu, atrakcji.
Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu,
Klub Imprez na Orientację PTTK SKARMAT w Toruniu,
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego,
Urząd Miasta w Toruniu,
Muzeum Okręgowe w Toruniu,
Ognisko Pracy Pozaszkolnej "DOM HARCERZA",
EMPORIUM Pamiątki Toruńskie
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Imprez na Orientację.
17 listopada 2018 (sobota); Piernikowe Miasteczko przy ul. Podmurnej 62 w Toruniu
Materiały startowe będą wydawane na bieżąco przez cały czas, pomiędzy godz. 11.00 a 15.00 w Piernikowym Miasteczku przy ul. Podmurnej 62 w Toruniu ; zaraz po otrzymaniu materiałów startowych wychodzi się na trasę marszu. Na starcie w miarę potrzeby można będzie uzyskać dodatkowe wyjaśnienia.
Trasa krajoznawcza , jeden etap dzienny, start indywidualny lub w zespołach (najwygodniej 2 – 5 osobowych) bez ograniczeń wiekowych.
11.00 - 15.00 wydawanie materiałów startowych
do 17.00 przyjmowanie kart startowych po trasie
Zgłoszenia (należy podać liczbę uczestników ) przyjmowane będą drogą telefoniczną do dnia 14 listopada (środa) w Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu, ul. Piekary 41, tel.: 56-62-229-21 (w godz. 8.00 – 15.00).
Wpisowe w wysokości: 3 zł płatne w w Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu, ul. Piekary 41 lub w sekretariacie imprezy przed startem.
Impreza jest organizowana społecznie dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Osoby chętne do skorzystania z możliwości zwiedzenia 2 wybranych (spośród wymienionych wyżej muzeów) są proszone o podanie przy zgłoszeniu liczby takich osób.
Kolorowa mapa startowa dla każdego uczestnika, odcisk okolicznościowej pieczęci, potwierdzenie punktów do Odznaki Imprez na Orientację (impreza ogólnopolska - 3 punkty) i Odznaki Turystyki Pieszej.
Pierwsze relacje z imprezy zostaną zamieszczone na stronie internetowej : www.skarmat.pl najpóźniej we wtorek 20 listopada, a szczegółowy protokół w czwartek 22 listopada 2018 r.
- impreza odbędzie się bez względu na pogodę,
- uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie i startują na własną odpowiedzialność,
- uczestnicy powinni być wyposażeni w długopisy lub pisaki,
- Sędziowanie wg Zasad Punktacji w Turystycznych Imprezach na Orientację ZG PTTK.